niedziela, 25 listopada 2012

Cholesterol

Nikt z nas tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy co to jest cholesterol . To właśnie on przysparza nam wielu problemów, dlatego też tak na niego narzekamy. Cholesterol to związek chemiczny, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Można wyróżnić dwie odmiany cholesterolu. Tak zwany dobry cholesterol, czyli ten, który jest potrzebny nam do prawidłowego funkcjonowania organizmu. HDL, czyli alfa-lipoproteina jest odpowiedzialny za zbieranie nadmiaru cholesterolu ze ścianek naczyń krwionośnych i przenosić go do wątroby. Ten cholesterol jest niezbędny w naszym organizmie i zachowanie jego odpowiednich proporcji będzie prawidłowo oddziaływać na nasz organizm. Inny rodzaj cholesterolu to tak zwany „zły”, LDL, czyli beta-lipoproteina. To właśnie tego cholesterolu chcemy się pozbyć z naszego organizmu i to on przyskwarza nam wielu problemów. Gromadzenie się go jest groźne dla naszego organizmu.

Normy zawartości we krwi

Na podstawie badań epidemiologicznych ustalono, że podwyższony poziom cholesterolu w surowicy krwi, czyli hipercholesterolemia, jest jednym z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Oznaczanie stężenia cholesterolu z podziałem na frakcje pozwala w lepszy sposób ocenić negatywny wpływ hypercholesterolemii na zdrowie. Należy zaznaczyć, że hypercholesterolemia jest tylko jednym z czynników ryzyka i jego znaczenie należy oceniać w powiązaniu z innymi czynnikami ryzyka.
Ustalono, że stężenie frakcji lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) we krwi koreluje dodatnio z ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, natomiast dużej gęstości (HDL) ujemnie. Z tego względu przyjęło się nazywanie lipoproteiny niskiej gęstości – "złym" cholesterolem, a lipoproteiny dużej gęstości – "dobrym" cholesterolem.
Związek między podwyższonym stężeniem cholesterolu a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca ma charakter ciągły i półlogarytmiczny.
Do oceny ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego wykonuje się badanie nazywane lipidogramem, które obejmuje:
  • stężenie cholesterolu całkowitego,
  • stężenie cholesterolu HDL,
  • stężenie cholesterolu LDL,
  • stężenie trójglicerydów.
Wyliczany jest także stosunek stężenia cholesterolu całkowitego do stężenia HDL cholesterolu.
Normy dla stężenia cholesterolu całkowitego (TC – ang. Total Cholesterol) we krwi są następujące:
  • Norma: < 200 mg/dl (< 5,2 mmol/l),
  • Poziom podwyższony: 200–250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l),
  • Poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl (>6,5 mmol/l).
Normy dla stężenia "dobrego" i "złego" cholesterolu są następujące:
  • HDL ("dobry" cholesterol) – wyższe wartości stanowią lepszy wynik,
    • Norma u mężczyzn 35–70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),
    • Norma u kobiet 40–80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),
  • LDL ("zły" cholesterol) – niższe wartości stanowią lepszy wynik,
    • Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
    • Poziom podwyższony: 135–155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
    • Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).
Amerykański „Narodowy program edukacji cholesterolowej” Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi zawiera wytyczne obniżania statynami poziomu LDL:
  • do poniżej 70 mg/dl u osób z chorobami serca i u osób umiarkowanie zagrożonych tymi chorobami,
  • do poniżej 100 mg/dl u pozostałych osób.
Źródła cholesterolu można podzielić na dwie grupy: źródło wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne źródło znajduje się w naszym organizmie. W razie zapotrzebowania na cholesterol organizm wytwarza go sam. Drugie źródło, zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje może nam się kojarzyć z tym co spożywamy. To zazwyczaj my mamy wpływ na zbyt wysoką ilość cholesterolu w organizmie.

Nadmiar cholesterolu może nieść za sobą fatalne skutki, dlatego też warto zastosować naturalne leki, aby jego nadmiar zminimalizować: Olej z Orzechów Cedrowych, Reishi, Reishi – ekstrakt, Pektyny Grejpfruta, Ocet Jabłkowy, Beta Glukan, Olej z Pestek Dyni, Superba – Olej z Kryla, Mniszek Lekarski, Olej z Siemienia Lnianego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz